Teatr, który wpływa na prawo!

Banner

Zapraszamy na konferencję podsumowującą projekt „Prawo na scenę! – rozwój Teatru Legislacyjnego w Małopolsce”, która odbędzie się 23 maja 2023 roku w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i grupy (klasy, koła studenckie/uczelniane itp.). Za nami 2 lata działań w ramach projektu „Prawo na scenę!…”, którego celem jest zwiększenie zaangażowania obywatelskiego i rozwój kultury demokratycznej na terenie woj. małopolskiego poprzez stworzenie przestrzeni do dialogu na temat zasadności istniejących przepisów prawa, ich rewizji oraz sformułowania propozycji zapisów alternatywnych sprzyjających budowaniu postawy społecznej opartej na otwartości i wzajemnym szacunku. W realizacji tego celu wspierała nas metoda Teatru Legislacyjnego.

Przez te dwa lata we współpracy ze Stowarzyszeniem POLANDA z Krakowa pracowaliśmy z trzema grupami młodzieżowo-dorosłymi. Każda grupa przy wsparciu trenerek stworzyła spektakl Teatru Legislacyjnego poruszający problematykę napięcia pomiędzy ochroną uczuć religijnych a wolnością wyrażania siebie. Wspólnie zgłębialiśmy wiedzę o tym, co polskie prawo mówi o ochronie uczuć religijnych a jednocześnie o możliwościach wyrażania własnych poglądów oraz jak pogodzić ze sobą różne potrzeby związane z tym tematem.

W ramach projektu powstał również raport dot. wpływu Teatru Legislacyjnego na wzrost poczucia sprawczości osób uczestniczących i ich zaangażowania obywatelskiego. Jego premiera będzie miała podczas konferencji.

Już 23 maja podzielimy się z Wami naszymi wnioskami z projektu. Będziecie mogli/mogły zobaczyć wszystkie trzy spektakle oraz wziąć udział w dyskusji o tym, jak teatr może angażować obywateli w proces zmiany prawa.

Czym właściwie jest teatr legislacyjny?

Teatr Legislacyjny to jedna z technik Teatru Uciśnionych stworzona przez brazylijskiego reżysera Augusto Boala. To formuła, w której ważną i aktywną rolę odgrywa widownia, tzw. widzo-aktorzy i widzo-aktorki, którzy/-re podczas spektaklu mogą na dwa sposoby wyrazić swoją opinię na temat sytuacji przedstawionej na scenie. Mogą wejść na scenę, przejmując rolę głównej postaci, zbadać dostępne alternatywy zachowań i propozycje rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Następnie na bazie doświadczenia, którym było oglądanie spektaklu i/ lub zaproponowanie jakiegoś rozwiązania na scenie, widownia bierze udział w dyskusji nad propozycjami rozwiązań prawnych, które na końcu poddawane są pod głosowanie. Więcej o Teatrze Legislacyjnym przeczytasz tu.

Plan dnia

Przeczytaj o spektaklach powstałych w ramach projektu:

Zgłoszenia

Zgłoszenia do 19 maja 2023. Liczba miejsc ograniczona.

Wypełnij formularz zgłoszeń!

Projekt „Prawo na scenę! – Rozwój Teatru Legislacyjnego w Małopolsce” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Fundusze Norweskie