Ciekawe jak to jest wejść w cudze buty?

Ciekawe jak to jest wejść w cudze buty?

Banner

Grupa inicjatywna wraz ze Stowarzyszeniem Polanda realizuje już drugi projekt w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności pt. Ciekawe jak to jest wejść w cudze buty?, dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Projekt realizowany jest przez grupę 7 osób, członków stowarzyszenia, wolontariuszy oraz alumnów poprzedniego projektu EKS w terminie od 31.12.2020-30.12.2012 a jego celem jest kontynuacja oraz poszerzenie dotychczasowych działań jak i grona jego odbiorców, w szczególności opracowanego w poprzednim projekcie spektaklu teatru forum pt. Otmar, z którego treścią zapoznać można się pod linkiem.

Dodatkowym atutem projektu jest nacisk na zaangażowanie lokalnej społeczności w działania edukacyjne w projekcie oraz poszerzenie bazy wolontariuszy Stowarzyszenia.

W ramach projektu grupa inicjatywna korzystać będzie ze wsparcia dwóch coach’ów – specjalistki w dziedzinie teatru uciśnionych, dramy, pracy z grupą oraz edukacji antydyskryminacyjnej oraz specjalisty w dziedzinie teatru forum, pracy z grupą i szkoleń trenerskich. Wsparcie to ukierunkowane jest na poszerzenie oferty edukacyjnej stowarzyszenia i uzupełnienie warsztatu teatru forum o komponent teoretyczno-praktyczny, dotyczący zagadnienia dyskryminacji oraz przeciwdziałania jej. Dzięki opracowaniu treści oraz ćwiczeń poprzedzających spektakl forum możliwe będzie lepsze przygotowanie uczestników do wejścia w rolę bohaterów spektaklu i lepszego rozumienia mechanizmów dyskryminacji.

Właśnie do współuczestniczenia w zajęciach z coachami chcielibyśmy zaprosić lokalnych aktywistów oraz osoby chcące zapoznać się z zagadnieniami antydyskryminacyjnymi, podstawami pracy trenerskiej oraz teatrem forum. Być może będzie to okazja do nawiązania dłuższej współpracy z grupą inicjatywną, Stowarzyszeniem oraz początek nowej przygody 🙂

Ramowy harmonogram projektu, działania oraz cele

  1. Inauguracja projektu: opracowanie materiałów informacyjnych, promocja projektu oraz rekrutacja uczestników i wolontariuszy, wstępna rekrutacja szkół oraz instytucji (z uwagi na sytuację epidemiologiczną przeprowadzone zostaną konsultacje z instytucjami)
  2. Zajęcia z coachami: 12 dniowych cykl spotkań rozwojowych skierowanych do grupy inicjatywnej a także do chętnych uczestników/wolontariuszy dotyczących zagadnienia dyskryminacji, podstaw pracy z grupą (ToT) oraz teatru forum.
  3. Ostateczna rekrutacja instytucji oraz grup beneficjentów szkół, instytucji młodzieżowych i kultury, organizacji studenckich oraz przeprowadzenie w trzech wybranych placówkach sześciu warsztatów teatru forum według nowego scenariusza opracowanego w ramach projektu.
  4. Rozpowszechnianie oraz promocja projektu.

Celem projektu jest rozwój indywidualny członków grupy inicjatywnej, zaangażowanych wolontariuszy oraz umożliwienie młodzieży – odbiorcom warsztatu forum „wejście w cudze buty”, zrozumienie i wczucie się w sytuację migrantów w otaczającej ich społeczności. Narzędziem umożliwiającym zrozumienie innego jest metoda teatru forum a poprzedzające ją w ramach warsztatu ćwiczenia pozwolić mają na jeszcze pełniejsze przeżycie i zrozumienie.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych aktualności, w tym programu zajęć oraz do zgłaszania chęci uczestnictwa i promocji naszych działań!

[Aktualizacja] Podsumowanie projektu

Uprzejmie informujemy, że dobiega końca nasz projekt realizowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, pt. Ciekawe jak to jest, wejść w cudze buty? Po raz kolejny członkowie grupy inicjatywnej zrealizowali działania projektowe z bardzo dobry skutkiem. Pomimo trwających trudności związanych z pandemią projekt był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy i kompetencji przez grupę inicjatywną a także do interakcji ze społecznością lokalną. Założenia projektowe udało się zrealizować niemalże w 100% dzięki wytrwałości oraz przyjętej w projekcie elastyczności co do formy warsztatu i działań projektowych – stacjonarnej, on-line i hybrydowej. Frekwencja na wydarzeniach przekroczyła założenia z wniosku, w wydarzeniach i aktywnościach projektowych wzięło udział przeszło 100 osób! Nie obyło się bez drobnych trudności, które jednak udało się przezwyciężyć dzięki doskonałej współpracy i doświadczeniu grupy projektowej. Są one jednak źródłem refleksji i cenną lekcją na przyszłość. Zrealizowany warsztat teatru forum pt. Otmar został dostosowany do wymagań on-line a grupa inicjatywna przeszła dzięki współpracy z coachem intensywne szkolenie z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej oraz pracy z grupą metodami teatralnymi on-line. Wyniki ankiet napawają optymizmem zarówno do dalszej pracy społecznej członków grupy, indywidualnej jak i instytucjonalnej ale także co do skuteczności i atrakcyjności metody teatru forum dla uczestników.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem ankiet ewaluacyjnych: